Masopust v Březně

r2302201310012

Březno (Mladoboleslavsko) Sobotní odpoledne patřilo v městysu průvodu masek. Více než stovka lidí se shromáždila u březenské základní školy, aby se úderem sobotní třinácté hodiny vydala na společný pochod obcí.

 

Reportáž Boleslavského deníku

Březno – „Bob na trati, bob na trati,“ ozývalo se sobotním odpolednem v Březně. To se totiž na „start“ zdejšího masopustu dostavili místní borci, kteří se při tvorbě své masky nechali inspirovat komedií Kokosy na sněhu. Místo bobu však březenští sportovci použili necky, důmyslně přestavěné tak, že na nich bylo skutečně možné brázdit zasněženou vesnici.

A aby byl efekt dokonalý, zapřáhli „bob“ za povoz s koňmi a díky tomu se tak příští hodinu mohli vozit v čele průvodu a skandovat popěvek, zmíněný v titulku článku. „Masopust pořádáme letos už čtvrtým rokem, a myslím, že se to už stalo pěknou tradicí,“ vypráví indiánka, nalíčená válečnými barvami, v civilním životě starostka obce Barbora Adamcová. „Letos jsme měli trochu hrůzu z počasí, přece jen už druhý den hustě sněží, ale já jsem příjemně překvapena, že se lidé nenechali odradit,“ netají se nadšením, když se ohlíží na více než stohlavý průvod, který se shromáždil u zdejší základní školy.

Březno, Mladoboleslavsko, masopust

Kromě „Kokosů“ se tady sešla téměř desítka Mikulášů, indiánská rodina i s pojízdným ohništěm ve smaltovaném umývadle, princezny, čarodějnice, trojice vojáků z roty rychlého nasazení, Jaromír Jágr v plné polní a nechyběl samozřejmě ani nezbytný medvěd. „Masku jsem si vyrobila skoro sama, babička mi jen pomohla s ušitím vlečky,“ svěřila se nadšeně princezna Lucinka, která šla v průvodu s kamarády. Obejít s průvodem Březno trvalo víc než hodinu, a přestože jsme neměli masku, pocit sounáležitosti byl zkrátka cítit ve vzduchu. Masopustní rej končil ve zdejší Sokolovně, kde byla kromě teplého občerstvení připravena letošní novinka, o niž se v Březně rozhodli obohatit klasické karnevalové veselí, totiž soutěžní přehlídka jablečných moučníků. „Přispěla jsem i já, udělala jsem nepečený jablečný dort,“ prozradila starostka Adamcová.

Autor: Šárka Charousková, Boleslavský deník, 2013