Češi volí svého prezidenta, poprvé v přímé volbě

Historicky první prezidentské volby 2013, poprvé v České republice volí občané svého prezidenta v přímé volbě.  12.leden 2013, Česká republika.

Historically, the first direct presidential elections in 2013, for the first time in the Czech Republic. 12 January 2013, Czech Republic.  First round of the country’s first ever direct presidential elections in Czech Republic.

Reportáž Boleslavského deníku

Čistá – Pět žen a jeden muž, to je složení volební komise v Čisté, která nám umožnila, abychom byli u historicky prvního sčítání volebních lístků, na jednom z nich je jméno nové hlavy státu. Přijíždíme raději už o půl hodiny dříve, a netrpělivě čekáme, až předseda Stanislav Veselý zamkne dveře.  Deset minut před druhou ještě přichází volit poslední opozdilec, ale pak už to vypukne. Zamčeno, můžeme!

Po chvilkovém boji s urnou jsou lístky vysypány na stůl a dámy je třídí na hromádky po deseti. Obálky totiž mohou být otevřeny teprve tehdy, až bude znám jejich počet, tím se totiž zjistí volební účast.

r120120147 Historically, the first direct presidential elections in 2013, for the first time in the Czech Republic. 12 January 2013, Czech Republic. Commission counts the votes of the first round of the country's first ever direct presidential elections in Mlada Boleslav. / PSPA / Slavek Ruta
A konečně je to tu, začínáme otvírat!  „Nejprve prohlédneme lístky, zda jsou platné, pak teprve je rozdělíme podle jmen, a počítá se až úplně nakonec,“ vysvětluje předseda Veselý. Hned na začátku se nečekaně dobře pobavíme. „Mám tu neplatný hlas,“ mává nad hlavou jedna z členek lístkem, který se na první pohled nijak neliší od ostatních.
Ovšem při druhém pohledu tu něco nehraje – na lístku totiž stojí jméno Tomia Okamury, který byl z boje o Hrad vyloučen.

Kdo si asi dal tu práci s jeho výrobou na počítači? Jde o recesi, nebo někdo ze zdejších obyvatel tolik touží mít v čele státu kontroverzního podnikatele? To se můžeme jen dohadovat, stejně jako o tom, kdo se asi pokusil obálku s hlasem zalepit.  „Tyhle obálky ale nemají ten proužek s lepidlem, takže je prostě nezalepíte, i když budete olizovat jako diví,“ vysvětluje další členka komise, když vyndává značně proslintaný lístek. Je tak mokrý, že se málem trhá. Zřejmě zuřivý olizovač, který tu zanechal svoji DNA…

r120120151 Historically, the first direct presidential elections in 2013, for the first time in the Czech Republic. 12 January 2013, Czech Republic. Commission counts the votes of the first round of the country's first ever direct presidential elections in Mlada Boleslav. / PSPA / Slavek Ruta
V Čisté pak našli ještě další dva neplatné lístky, respektive prázdné obálky. Taky záhada, proč tohle někdo dělá?
Další vtipná chvilka nastala, když se hromádka se jménem Miloše Zemana ocitla omylem na zemi pod stolem, kam ji v zápalu sčítáni někdo shodil. „Nešlapte po Milošovi, holky,“ škádlí se členky komise. Hlasy jsou sečteny, v Čisté v prvním kole zvítězil Karel Schwarzenberg před Janem Fischerem, „pošlapaný“ Miloš Zeman skončil třetí.

ROZHOVOR: Ve volební komisi musí být pořádek i sranda

Stanislav Veselý byl předsedou volební komise v Čisté i během první přímé volby prezidenta. Jak prozradil, jsou s kolegyněmi už tak sehraní, že občas není k domluvě zapotřebí ani slov.

r120120152 Historically, the first direct presidential elections in 2013, for the first time in the Czech Republic. 12 January 2013, Czech Republic. Commission counts the votes of the first round of the country's first ever direct presidential elections in Mlada Boleslav. / PSPA / Slavek Ruta

Podle vašeho vyprávění se zdá, že se tu scházíte pravidelně?

Přesně tak, v tomhle složení funguje naše komise už patnáct let. Já jsem tu takový růže mezi trním, ale kolegyně jsou všechno zkušené administrativní pracovnice. Samozřejmě dbáme na dodržování všech zákonů, ale taky se zasmějeme, vždyť jsme spolu zavření dva dny.

Vidíte nějaký rozdíl mezi předcházejícími volby do zatupitelstva a volbou prezidenta?
Rozdíl je určitě především v účasti. Musím říct, že tolik lidí jsme nečekali, přišlo u nás přes 65  procent voličů, asi je to pro ně nové, tak jsou zvědaví a prezidenta volit přijdou.

Systém sčítání je také stejný?
Rozdíl tam není, ale já myslím, že díky tomu, že nemusíme počítat preferenční hlasy, mohlo by to být tentokrát rychlejší.

Jaký osud pak vaše volební lístky vlastně čeká?
Po sečtení hlasů a vypracování protokolu odvezu všechno já a zapisovatelka na přebírací místo do Bělé. A tím pro nás práce končí. Počítám ale, že za 14 dní se opět sejdeme.

Autor: Šárka Charousková, Boleslavský deník, 2013