Češi volí svého prezidenta, druhé kolo

Historicky první prezidentské volby 2013, poprvé v České republice volí občané svého prezidenta v přímé volbě.  25. a 26. leden 2013, Česká republika.

Historically, the first direct presidential elections in 2013, for the first time in the Czech Republic. 25 and 26 January 2013, Czech Republic.  First round of the country’s first ever direct presidential elections in Czech Republic.

 

Reportáž Boleslavského deníku

Mladoboleslavsko – Volby na menších vesnicích, to je do jisté míry také společenská událost.

 Atmosféra ve volebních místnostech? Kdekoliv za hranicí větších měst jsme zastavili, měli jsme pocit, že jsme na rodinné návštěvě. Sobotní ráno v Dobrovici je výjimkou, patří totiž sice mezi větší města, ale komise je na nás připravená, milá a příjemná. „Tak a můžete vyrazit za paní Zubákovou, objednala si nás domů,“ zavelí zapisovatelka zdejšího největšího okrsku, Ludmila Vokatá.
Presidential elections in 2013, second round The first direct presidential elections in 2013 second round, for the first time in the Czech Republic. 25 January 2013, Czech Republic. A woman casts his vote at a polling station during the two day of the second round of the country's first ever direct presidential elections in Dobrovice. / PSPA / Slavek Ruta

Chvilku se nemůžeme dobouchat, pak nás ale syn paní Zubaté na dvorku objeví a posílá zpátky na ulici, k oknu. Tohle je vážně zvláštní volba! Malé okénko se otevřelo, Blažena Zubáková se na nás usmívá a vystrkuje na ulici ruku s občanským průkazem. „Jsem ročník 1926, už nemůžu moc chodit, ale volbu prezidenta si nemůžu nechat ujít.  Vybrala jsem si svého kandidáta a chci mu ten hlas prostě dát,“ vypráví ochotně Blažena Zubatá, která podle svých slov už pár prezidentů pamatuje.

Presidential elections in 2013, second round The first direct presidential elections in 2013 second round, for the first time in the Czech Republic. 25 January 2013, Czech Republic. People come to vote of the at a polling station during the first day of the second round of the country's first ever direct presidential elections in Mlada Boleslav. / PSPA / Slavek Ruta

Nejsevernější okres

Další zastávkou jsou nedaleké Pěčice, kde nás opět vítá čtveřice milých dam. Místnost tu mají tak malinkou, že se sem nevešla ani plenta, tudíž je k úpravě lístků vyhrazena druhá z kanceláří.´A máme štěstí, přichází i volič. K našemu překvapení však usedá na volnou židli a vesele konverzuje s komisí. „Tak už to tam hoď, Milane,“ pobízí ho předsedkyně. „Co mě honíš, já jsem si sem přišel odpočinout a pokecat,“ odbude ji mávnutím ruky a pokračuje ve vyprávění. Prostě společenská událost…

Podobně to probíhá na řadě míst, která jsme během pátku a soboty navštívili, komise se hodují v tom, že zatímco v pátek se zdálo, že účast by mohla trumfnout první kolo, sobota byla výrazně slabší.

The first direct presidential elections in 2013 second round, for the first time in the Czech Republic. 25 January 2013, Czech Republic.  A woman casts his vote at a polling station during the two day of the second round of the country's first ever direct presidential elections in Straziste. / PSPA / Slavek Ruta The first direct presidential elections in 2013 second round, for the first time in the Czech Republic. 25 January 2013, Czech Republic. A woman casts his vote at a polling station during the two day of the second round of the country's first ever direct presidential elections in Straziste. / PSPA / Slavek Ruta

Nejsevernějším místem okresu je vesnička Strážiště. Trvale tu žije přesně 99 obyvatel, voličů mají 86. Volební místnost je jedna z nejútulnějších, které jsme na našem „road tripu“ viděli, shodujeme se.  Slouží totiž i jako knihovna, topí tu voňavým dřevem v kamnech, a obě dámy, které jsme zde zastihli, jsou milé a ochotně vyprávějí, jak mají disciplinované voliče. „Jednou se nám dokonce stalo, že kromě dvou přišli všichni, lidé jsou tu uvědomělí,“ směje se předsedkyně Eva Krausová. Chvilku váháme, jestli je moc nenaštveme, když z kapes vytáhneme voličské průkazy. Ráno jsme se totiž dohodli, že naše hlasy dostanou tam, kde se nám bude nejvíc líbit. A je to zvláštní, ten pocit svobody volit tam, kde zrovna jsme… Alespoň v tomhle je ta volba opravdu bez limitu. Alena Bobková od nás nadšeně bere průkazy se slovy „no to je bezvadný, aspoň uvidíme, jak vypadají!“ a my se přestáváme stydět. Zvedli jsme tu volební účast o necelého půl procenta na krásných 80,68. I tady vyhrál Miloš Zeman.

Autor: Šárka Charousková, Boleslavský deník, 2013